flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Увага, суд перейменовано з Червоноармійський районний суд Житомирської області

Що потрібно знати про спеціальну перевірку, — роз'яснення НАЗК

03 липня 2025, 09:39

    Спеціальну перевірку (далі — спецперевірка) кандидатів на посади публічної служби регламентує Закон України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII (далі — Закон № 1700) . Вона надає можливість роботодавцю отримати додаткові відомості, щоб визначити відповідність особи вимогам для зайняття найбільш відповідальних посад, пов’язаних з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, а також врахувати корупційні ризики, коли призначатимуть особу на таку посаду.

 

Спецперевірку проводять стосовно кандидатів на посади:

  • що передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища. Перелік таких посад наведено у примітці до статті 56 Закону № 1700. Це, зокрема, посади держслужби категорій «А» і «Б», суддів, прокурорів, слідчих і дізнавачів;
  • з підвищеним корупційним ризиком, перелік яких визначає НАЗК. Це посади керівників та заступників керівників державних підприємств, установ, організацій, яких призначають держоргани та деякі посади держслужби категорії «В».

Ініціатором спецперевірки є орган, на посаду в якому претендує особа. Організовує спецперевірку кандидата на посаду керівник або заступник керівника органу, де людина має працювати, або окремий структурний підрозділ за дорученням керівника.

Перелік держорганів, які відповідають за проведення спецперевірки та коло питань, які досліджують під час спецперевірки, наводить частина 4 статті 57 Закону № 1700.

Етапи спецперевірки:

  • ініціатор отримує згоду претендента на посаду, надсилає запити органам, уповноваженим проводити спецперевірку,
  • органи опрацьовують запити та надають інформацію ініціатору спецперевірки;
  • особа, стосовно якої здійснюють спецперевірку, надає пояснення;
  • інформацію узагальнюють та готують довідку про результати спецперевірки.

Посадовець або орган, що призначає чи обирає на посаду, відмовляє кандидату, якщо під час спецперевірки виявили інформацію про нього, яка свідчить про невідповідність кандидата вимогам законодавства для цієї посади.

Строки зберігання документів щодо спеціальної перевірки

За інформацією НАЗК