Відповідно до ст. 17 Закону України «Про відпустки» та ст. 179 КЗпП України на підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана соціальна відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами тривалістю 126 (140) календарних днів: до пологів — 70 календарних днів; після пологів — 56 календарних днів (70 календарних днів — у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів), починаючи з дня пологів.
До відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами за заявою жінки приєднується щорічна відпустка незалежно від тривалості її роботи в поточному робочому році.
Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105-XIV (далі — Закон № 1105) встановлено право застрахованих осіб на матеріальне забезпечення за соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, зокрема, на допомогу по вагітності та пологах.
При цьому, Законом № 1105 не передбачені підстави для відмови в наданні допомоги по вагітності та пологах.
Відповіднодостатті 25 Закону № 1105 допомогаповагітностітапологахнадаєтьсязастрахованійособіуформіматеріальногозабезпечення, якекомпенсуєвтратузаробітноїплатизаперіодвідпусткиузв’язкузвагітністютапологами.
Підставою для призначення допомоги по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом — копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи (ст. 31 Закону № 1105).
Порядокіумовивидачі, продовженнятаоблікулистківнепрацездатності, здійсненняконтролюзаправильністюїхвидачівизначеноІнструкцієюпропорядоквидачідокументів, щозасвідчуютьтимчасовунепрацездатністьгромадян, затвердженоюнаказомМіністерстваохорониздоров’яУкраїнивід 13.11. 2001 р. № 455 (далі — Інструкція № 455).
Згідноізпп. 6.1. п. 6 Інструкції № 455 листокнепрацездатностіузв’язкузвагітністюіпологамивидаєтьсязамісцемспостереженнязавагітноюз 30 тижніввагітностіводноразна 126 календарнихднів (70 календарнихднівдопередбачуваногодняпологіві 56 — після).
Із дня, зазначеного у листку непрацездатності, виданого у зв’язку з вагітністю та пологами, застрахована особа знаходиться у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, і саме з цього дня у застрахованоїособи виникає право на одержання допомоги по вагітності та пологах.
Оскількиперебуванняувідпустціузв’язкузвагітністютапологамиєправом, анеобов’язком, тожінкамаєправопродовжуватипрацюватищедеякийчаспіслянаданнявідпусткиузв’язкузвагітністютапологами, атакожперервативідпусткутаприступитидороботиранішедати, вказаноїулисткунепрацездатності.
Така правова позиція підтверджується також висновками, викладеними в листах Мінсоцполітики від 17.09.2015 р. № 529/18/99-15, від 23.05.2008 р. № 273/020/99-08, ФССзТВП від 09.11.2011 р. № 3361-07.
Разом з тим, якщо жінка за власним бажанням продовжує працювати, незважаючи на виданий листок непрацездатності по вагітності та пологах, або завчасно приступає до роботи їй за рахунок коштів фонду соцстраху будуть профінансовані лише дні фактичної декретної відпустки, а за період, коли вона працювала, буде виплачено заробітну плату. Чинним законодавством не передбачено одночасної виплати заробітної плати і допомоги по вагітності та пологах.
Привертаємо увагу, що згідно з п. 165.1.1 Податкового кодексу України сума допомоги по вагітності та пологах, на відміну від суми заробітної плати, не включається до бази оподаткування податком на доходи фізичних осіб.
Роз’яснюємотакож, щозгіднозч. 8 ст. 79 КЗпПУкраїни, ч. 3 ст. 12 ЗаконуУкраїни «Провідпустки» передбаченоможливістьвідкликанняроботодавцемпрацівникалишезщорічноївідпусткиувинятковихвипадках, визначенихзаконом.
Отже, чинним законодавством не передбачено відкликання працівника з відпустки по вагітності та пологах.
Джерело: pon.org.ua